• Autor: Alex Flinn
• Série: Dýchání pod vodou #1
• Vydání originál: HarperTeen, 2011
• Vydání ČR: Moba, 2013
• Klíčová slova: YA, násilí
Mladá Američanka jménem Alex Flinn se nám, českým čtenářům, poprvé představila s knihou Netvor, které vydalo nakladatelství Moba v květnu tohoto roku. Alex je v současné době autorkou deseti knížek pro dospívající, psaní se věnuje na celý úvazek a má dvě krásné dcery.
Nickovi je šestnáct. Má bohatého tátu, je chytrý, hezký. Jezdí červeným mustangem. Kdo by takový život nechtěl? A když potká Caitlin, dívku, do které se okamžitě zamiluje – a ona jeho náklonost oplácí stejnou měrou, snad každý by si myslel, že Nickův svět je perfektní. Ale co když není?
My, čtenáři, se s Nickem poprvé setkáváme v tu chvíli, kdy vchází do soudní síně. Prý před necelým měsícem uhodil svou přítelkyni. Soudkyně dala za pravdu Caitlin, zakázala Nickovi se k dívce přibližovat, uložila mu psát si deník o nejméně pěti stech slov týdně, v kterém má vysvětlit, co se stalo, a jako bonus ho poslala na terapeutické schůzky pro násilníky. Ale je Nick vůbec násilník?
Knížka je napsaná v ich formě a střídá se pohled současného Nicka a minulého Nicka – toho, který se prezentuje v deníku. Právě kontrast mezi nimi je naprosto fascinující. Protože Nick z minulosti je manipulant, kterého musíte doslova nenávidět, kdežto toho současného je Vám skoro líto. Ještě pár slov k deníkovým zápisům, které jsou psacím písmem. Na jednu stranu chápu, že se nakladatelství Moba snažilo odlišit tyto zápisky od dalšího textu (snad je tomu tak i v originále?), ale pro mě to byl spíš rušivý faktor. Písmenka jsou malá, špatně čitelná a splývala mi před očima.
Přiznám se, že anotace nečtu. A proto jsem vůbec netušila, o co v knížce půjde. Podle předchozího románu Alex Flinn – pohádkového Netvora – jsem odhadovala něco podobného, přinejmenším nějakou tuctovou lovestory (čemuž by odpovídala i obálka). Nikdy, opravdu nikdy by mě nenapadlo, že se tato autorka pustí do velice palčivého téma – násilí. Konkrétně násilí konaného na ženách; jak fyzického, tak psychického. Nechci se tady pouštět do žádných teologických diskuzí, ale tohle musím říct. Pro mě je důvěra a vzájemný respekt ve vztahu snad to nejdůležitější; nechápu, jak je možné, že některé dívky si nechají líbit to, co Caitlin (a někdy i mnohem hroší věci) a nechápu, proč mají někteří muži potřebu natolik omezovat osobní svobodu svých přítelkyň.
Možná i právě z tohoto důvodu jsem z celého srdce nenáviděla obě hlavní postavy. Nicka za to, jak se choval; za to, že byl srab. A Caitlin za její nízké sebevědomí, za to, že po sobě nechala dupat, že trpěla tohle psychické týrání a že Nickovi stejně všechno odpustila. Já vím, ono se říká, že láska je slepá. Ale proboha svatého, holky, važte si sebe samé a nenechte si namluvit, že jste něčí hračka. Nejste a nikdy nebudete.
O knížce nemůžu říct nic moc hezkého, protože se mi nelíbila. Ale musím být spravedlivá. To, že mi Dýchání pod vodou nesedlo, není chyba autorky, jelikož ta odvedla perfektní práci. Je to opravdu dobře napsaná knížka, jenom nerada čtu o podobných věcech. Však knížky z války také nemám ráda (očitá svědectví, osudy židovských dětí) .. takové čtivo mi trhá srdce. Ale znamená to, že na takovou literaturu zanevřu? Ani v nejmenším, nejsem ignorant. K některým věcem je zapotřebí postavit se čelem. A tak Vám radím, ačkoliv je knížka pro mladší ročníky (čemuž odpovídá i jednodušší sloh a věk hlavních hrdinů) přečtěte si ji – možná se Vám nebude líbit, ale aspoň se nad tímto tématem trošku zamyslíte a třeba si příště dáte větší pozor na to, jak se ke komu chováte a jak se kdo chová k Vám. Sedm hvězdiček.
Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.
• Autor: Alex Flinn
• Série: Kendra Chronicles #1
• Vydání originál: HarperTeen, 2007
• Vydání ČR: Moba, 2013
• Klíčová slova: retelling, pohádka
Mladá autorka příběhů pro dospívající dívky, Alex Flinn, se narodila poblíž New Yorku a už v pěti letech jí maminka řekla, že jednou bude spisovatelkou. I díky podpoře rodičů se svému koníčku začala věnovat a od útlého dětství přispívala do mnoha časopisů svými básněmi i kratšími příběhy. Má vystudované tři vysoké školy – divadelnictví, operu a práva. Ve svých knihách používá často náměty z vlastního života.
Román Netvor byl v originále vydán už v roce 2007 a o pět let později podle něj vznikl film, kde si hlavní role zahrála poměrně známá dvojice herců – Alex Pettyfer a Vanessa Hudgens. Kritika se do filmu pustila ve všech ohledech, a tak jsem se rozhodla tento kultovní zážitek vynechat.
Hlavní postavou je Kale Kingsbury, syn slavného hlasatele zpráv, který má všechno na co si vzpomene. Peníze, kamarády ve snobské škole, blonďatou přítelkyni a krásnou tvářičku. Je zvyklý všechno řešit způsobem „táta tohle, táta támto“. Co ale bude dělat, když za své nepěkné chování a ponižování spolužáků vyfasuje krutou kletbu, kterou ani Kaleův otec nedokáže spravit?
Kale je teď netvor, přichází o všechno, snad jen ty peníze mu zůstanou. Otec se rozhodl ho přestěhovat z bytu do opuštěného domu na kraji města, aby náhodou někdo nepřišel na to, že syn známého hlasatele zpráv je netvor. Společnost v domě mu dělají pouze dva lidé – hospodyně Magda a slepý učitel Will. Kale se snad ani netroufá upínat k zadním vrátkům, která mu čarodějnice, která na něj kletbu uvrhla, poskytla – získat si ve zvířecí podobě srdce děvčete, které by ho milovalo pro jeho vlastnosti. Najde se nějaká taková?
Vzhledem k tomu, že se jedná o moderní převyprávění pohádky Kráska a zvíře, nemůžeme mít autorce ani za zlé, že příběh je neuvěřitelně průhledný a my od prvního okamžiku víme, jak to dopadne. No, dokonce i s kým to dopadne. Jakéhosi oživení se přesto dočkáme, a to ve dvou formách. První je chatovací místnost všech zakletých nelidských stvoření, což se mi opravdu líbilo. A druhý zvrat se nachází na konci, když jedna z postav odhalí svou pravou totožnost – to mi přišlo trochu překombinované a zbytečné.
V některých místech bych přepsala Kylovi monology, protože co si budeme povídat, ani napravený puberťák se nebude vyjadřovat jako rytíř z dvanáctého století. I když je to vždycky uvedeno tak, že si Kyle uvědomuje, že mluví jinak než dřív, já bych to celé vyškrtala. Jinak se ale knížka čte úplně sama a především dámy, které nevezmou knihu do ruky jak je rok dlouhý, by mohly být potěšeny.
Moje velká pochvala ale určitě směřuje na účet nakladatelství, které připravilo pěknou českou obálku, bezpochyby je mnohem povedenější než ta originální a pak především za zpracování – poloměkké desky, které mají výhody paperbacku i hardbacku. Moc bych si přála, aby se našlo víc takovýchto knih, číst je je doslova slast!
Kniha patří do ruky pouze věkové skupině, ve které se vyskytují i hlavní postavy. A těm, kterým trochu toho romantického klišé nevadí, ba spíš – vyhovuje. Věřím, že právě takových čtenářek je spoustu, a proto si kniha dokáže vydobýt své místo na českém trhu, což je pochopitelně velice dobře, protože nakladatelství MOBA si tímto titulem otevírá brány ke knihám pro dospívající dívky, kterých nikdy není dost. Můžeme jen doufat, že příště jim padne do oka něco ještě povedenějšího. Za sebe dám lehký nadprůměr, tudíž šest hvězdiček.
Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.
• Autor: John J. Lamb
• Série: A Bear Collector´s Mystery #3
• Vydání originál:Berkley, 2008
• Vydání ČR: Moba, 2013
• Klíčová slova: detektivka, plyšové hračky
Kalifornský policejní důstojník John J. Lamb se po osmnácti letech aktivní služby, v roce 1997, musel odebrat do předčasného důchodu ze zdravotních důvodů. Policejního prostředí se ale nedokázal vzdát na dlouho a po necelých devíti letech už byla na světě jeho první detektivní knížka ze série o plyšových medvídcích. John má dle všeho s hlavní postavou své knihy společného kde co. S určitostí si dovoluji tvrdit, že reálné postavy z jeho života – manželka či kolegové – jsou nepřímo promítnuti ve všech jeho knihách. John maximálně pozměnil jména a trošku si přibarvil některé skutečnosti, ale právě díky tomu a především pak díky jeho zkušenostem získaným za více než 700 hodin v roli vyšetřovatele a vyjednavače, působí jeho knihy tak realistickým dojmem.
Ústřední dvojicí je postarší manželský pár Lyonových. Brad a Ashleigh měli kdysi oba dva co do činění s policií, ale v současnosti se věnují raději výrobě plyšových medvídků. Když se naskytne příležitost účastnit se prestižní výstavy v jejich rodném San Francisku, neváhají ani chviličku, zabalí všechny medvídky a vydají se vstříc dobrodružství. Brad se ale moc netají tím, že mu jeho práce tak trochu chybí, takže když se nejdříve stane svědkem podivné krádeže přímo na výstavě, a poté se naskytne příležitost pomoci svému dávnému parťákovi Greggovi s vyšetřováním vraždy, která má s těmi obrovskými plyšovými potvorami co do činění, je v sedmém nebi. Ani jeho manželka Ash moc nezahálí a s chutí mu pomáhá zapeklitý případ rozřešit. Do toho všeho se ještě míchá jejich dospělá dcera Heather, která také slouží u sboru.
Medvídek na klíček je kniha, z které úplně číší léta zkušeností Johna Lamba. Je vidět, že se na výbornou pohybuje v pravém policejním žargonu a je seznámen se všemi možnostmi policistů, tudíž nevytvořil ze svých knížek obdobnou patlaninu, jakou můžeme vidět například v Kriminálce Miami či jiných obdobných seriálech a pochopitelně i knihách.
I přesto, že je to kniha s detektivní zápletkou, čte se velice lehce, až oddechově. Chvílemi jsem si říkala, kdy přijde to bušení srdce, bez kterého by se pořádná knížka tohoto žánru neměla obejít. Bohužel nepřišlo, ale rozhodla jsem se doufat, že John chtěl knihu napsat právě tak, jak se mu povedlo. Čtenáře klasického krimi-thriller žánru patrně neohromí, ale na obyčejné sobotní odpoledne je opravdu více než vhodná.
Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku.
• Autor: Jan Bauer
• Série: Jakub Protiva a mnich Blasius #7
• Vydání ČR: Moba, 2012
• Klíčová slova: historický román, krimi
Jan Bauer pracoval víc než tři desítky let jako novinář, nyní je spisovatelem na volné noze. Píše především literaturu faktu, historické romány a detektivky, přičemž uplatňuje své znalosti českých dějin. Co mě ale zaujalo mnohem více – je velice plodný – v prosinci 2009 mu vyšla jubilejní stá kniha, čímž se stal nejplodnějším jihočeským autorem všech dob. Nicméně tady neplatí úsloví o kvalitě a kvantitě.
Ale teď už ke knížce Dárek pro mistra kata. Příběh se odehrává za vlády Václava IV. a hlavní postavou je svérázný rychtář Protiva. Ve vyšetřování mu ochotně pomáhá mnich Blasius, který je levobočkem jednoho významného jihočeského rodu – ano, mluvím samozřejmě o Rožmbercích. Já osobně jsem si také velice oblíbila hodného a spravedlivého biřice Maříka Polendu, který mi pokaždé dokázal vykouzlit úsměv na tváři.
Kniha začíná tím, že cestou z jižních Čech do Prahy je okraden nový /a taky mladý a poněkud ukvapený/ pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Házmburka. Přestože má s sebou ozbrojené strážce, je přepaden loupeživým rytířem Janem Zoulenem z Ostředka, který obere arcibiskupa o jeho vzácný prsten. Rozhněvaný Zbyněk si v Praze okamžitě vynutí slyšení u krále Václava IV. a požaduje, aby panovník nařídil královskou hotovost na dopadení drzého zlotřilce. Jelikož v poslední době se na Jana Zoula nashromáždilo mnoho stížností, král nemůže jinak než opravdu svolat královskou hotovost a jako třešničku na dort pověří arcibiskupa jejím velením. Arcibiskup naštěstí požádá rychtáře Jakuba o pomoc a společně se vrhnou do nelítostného boje s bandou zlotřilých rytířů.
Knížka je napsána velice čtivě a po celou dobu netušíme k jakému vyvrcholení dojde. Postavy jsou sympatické a celkově kniha utváří pěkný dobový obraz Nového Města pražského za vlády Václava IV. Musím vás ale upozornit, že historické román není styl, který každému sedne. V knize se setkáme se spoustou slov, se kterými se dnes už tak hojně nesetkáváme – královská hotovost, biřic, šatlava, zamordovat. Ale právě i takovéto detaily dokreslují dobový pohled. Oproti jiným historickým románům, které jsem měla možnost číst, je poměrně slabá, takže uděluji šest hvězdiček.
Chtěla bych touto cestou poděkovat e-shopu Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku.